Naturalna ochrona skóry przed słońcem - kosmetyki z filtrami UV 1

Witajcie Naturalni ;)

Sklep Naturalny Punkt Widzenia powstał z miłości i pasji do kosmetyków naturalnych. Teraz czas na blog! Pisze o rzeczach, które według mnie są istotne i wciąż się uczę. Chciałabym, za pomocą tej strony, przekazać cenne wskazówki dotyczące pielęgnacji, aby każdy z Nas cieszył się zdrowym i pięknym wyglądem. Bardzo chętnie będę dzieliła się z Wami wskazówkami oraz poradami. Cenię sobie szczerość drugiego człowieka - dlatego możecie zadawać pytania i podrzucać tematy, które chcielibyście abym w swoich postach poruszała. Od dziś zaczynamy, mam nadzieję, że będzie Nam się wspaniale współpracowało :)

Pozdrowienia,

Naturalna 

 

Naturalna ochrona skóry przed słońcem - kosmetyki z filtrami UV

Wraz z nadchodzącym słońcem, sięgamy po produkty z filtrami. Gwarantują nam bowiem ochronę przeciwsłoneczną. Wiele z Was sięga po filtry ochronne latem, na słoneczne wakacje czy podczas wielogodzinnego plażowania. Ale czy jesteście w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie po co tak właściwie to robimy? Jaki filtr zastosować i kiedy?

Na działanie promieni słonecznych wystawiamy się codziennie. Niezależnie od pory roku, powinniśmy używać filtrów przez cały rok. W pochmurne dni czy w zamkniętych pomieszczeniach, ochrona jest równie ważna co latem. Różnica polega na tym, że latem wystawiamy nasze ciało na promieniowanie przez dłuższy okres czasu, zachmurzenie jest mniejsze, więc promieniowanie jest groźniejsze dla naszej cery.

Niezależnie od tego kiedy stosujemy filtry, w okresie letnim należy zadbać o skórę ze wzmożoną intensywnością. Warto poznać kilka istotnych informacji, zanim wystawimy skórę na słońce.

 

 Krem z filtrem SPF 30 Derma Sun

Na zdjęciu: Derma Sun Balsam słoneczny SPF 50 i Derma Sun Olejek słoneczny SPF 30

Fale ~~ UV

Ciepło, które czujemy na skórze latem to objaw promieniowania ultrafioletowego (UV) i wchodzi w skład promieniowania słonecznego. Jest to promieniowanie spoza światła widzialnego, które mimo, że jest niewidoczne, ma bardzo duży wpływ na kondycję naszej skóry i zdrowia. Światło ultrafioletowe najsilniej działa na naszą skórę i jest najbardziej niebezpieczne. Dodatkowo, promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na trzy inne fale, które wykazują różne właściwości.

 • UVC - to bardzo krótka fala, ale o najwyższej energii - działa drastycznie i gwałtownie. Fale UVC pochłaniane są przez warstwę ozonową atmosfery i nie docierają do powierzchni Ziemi. Gdyby nie warstwa ozonowa, życie na Ziemi mogłoby się w ogóle nie rozwinąć.
 • UVB - fale średniej długości, które również w dużej mierze zatrzymywane są przez atmosferę ziemską i stanowią 5% promieniowania UV, dochodzącego do Ziemi. Nie przechodzą przez chmury i szyby. Przenikają w głąb naskórka i to dzięki tym falom posiadamy piękną opaleniznę. Trzeba pamiętać, że promieniowanie UVB ma silne właściwości rumieniotwórcze i może powodować poparzenia słoneczne naskórka.
 • UVA - fale długie, stanowią aż 95% promieniowania UV i docierającego do powierzchni Ziemi. Jego intensywność jest jednakowa przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Przechodzą przez szyby okienne, samochodowe oraz chmury. W ograniczonych dawkach promieniowanie UVA nie wywołuje rumienia i poparzenia skóry. Niestety, promieniowanie UVA odpowiada za fotostarzenie, fotoalergie i nowotwory skóry. Skóra zapamiętuje te uszkodzenia na długo.

Wniosek: kremy z filtrem używamy przez cały rok !

 

Wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej - Faktory

Faktory, inaczej ochrona anty-UV, to współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej preparatu kosmetycznego, zawierającego filtry przeciwsłoneczne. Są one oznaczone na opakowaniach produktów ochronnych symbolami: SPF, LSF, IP, FPS, PPD czy IPD. Pamiętajcie, im wyższa jest liczba na opakowaniu tym lepsza jest ochrona przeciwsłoneczna.

Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB

Najbardziej znanym i najczęściej spotykanym współczynnikiem w zakresie ochrony anty - UVB jest faktor SPF czyli ang. Sun Protection Factor. Można również spotkać inne skróty na opakowaniach preparatów z filtrem. Zamiennikami są najczęściej LSF, IP, FPS.

SPF to współczynnik pozwalający określić ilość czasu, jaki możemy bezpiecznie spędzić na słońcu po zastosowaniu wybranego kremu, zanim pojawi się zaczerwienienie. Dzięki niemu, wiemy o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu kremu z filtrem. Przykład: jeżeli klasyczny rumień obserwujemy po upływie około 30 minut, to wybierając krem SPF 20 wydłużamy naszą ochronę o 20 x 30, czyli około 10 godzin.                      

Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA

Najczęściej spotykanymi wskaźnikami ochrony przed promieniowaniem UVA są faktory PPD i IPD - czyli na takie promieniowanie, na które jesteśmy narażeni również w zachmurzone dni i które wnika do naszej skóry bardzo głęboko.

Wysokość wskaźnika SPF oraz IPD/ PPD - kremy do twarzy z filtrem poniżej SPF 15 chronią nas bardzo słabo. Poniżej SPF 30 dobrze, a powyżej SPF 30 bardzo dobrze. Najwyższy poziom ochrony zapewniają tak zwane sunblockery czyli preparaty o SPF 50. Podobnie wygląda z faktorami IPD i PPD - im wyższa wartość tego wskaźnika, tym dłużej możemy przebywać na słońcu.

Krem matujący SPF 50 Clochee Vianek SPF 15 krem BB

Na zdjęciu: Matujący krem SPF 50 Clochee i Łagodzący krem do twarzy BB SPF 15 odcień ciemny Vianek 

 

Przeciwskazania do opalania

Niestety, część z nas nie zabezpiecza się przed słońcem w odpowiedni sposób. Lekceważenie tego problemu negatywnie wpływa na wygląd i kondycję naszej skóry. Oczywiście, różnicy nie zauważymy teraz tylko za kilka lat, a wtedy będzie już za późno. Im szybciej zaczniemy chronić naszą cerę przed promieniami UV, tym dłużej będziemy wyglądać młodo.

Fotostarzenie - mówiąc wprost, to starzenie się skóry spowodowane promieniowaniem UV, a dokładniej UVA. Promieniowanie niszczy włókna skóry odpowiedzialne za jej jędrność, elastyczność i napięcie. Tych zmian już nie cofniemy. Pojawiają się bruzdy, głębokie zmarszczki, rozszerzone naczynka, przebarwienia czy odbarwienia.

Oparzenie słoneczne i rumień - rumień odpowiedzialny jest za uszkodzenie naczyń krwionośnych, pod wpływem promieniowania UVB. Pojawia się od 2-6 godzin po ekspozycji na słońcu, nasila się dnia następnego. Bardzo często można zauważyć to u dzieci i u osób z jasną karnacją. Najczęściej problem ustępuje po 72 godzinach poprzez złuszczenie, lecz mimo to mogą pozostawać przebarwienia. Po intensywnym opalaniu możemy również doznać poparzenia słonecznego. Warto na oparzenia słoneczne zastosować balsam po opalaniu lub żel aloesowy, który ukoi skórę. 

Zabiegi kosmetyczne - wystawiając osłabioną i uwrażliwiają skórę na słońce ryzykujemy, że pojawią się na niej trudne do usunięcia przebarwienia. Dlatego wszystkie zabiegi laserowe, złuszczające, kwasy najlepiej wykonać je miesiąc przed planowanym urlopem, gdy wiemy, że będziemy korzystać ze słońca. Zabiegi złuszczające z kwasami zalecam wykonywać w okresie jesienno - zimowym.

Nowotwory i stany przednowotworowe - UVB oraz UVA ma bardzo duży wpływ na zmiany nowotworowe skóry. W naszej skórze dochodzi do drobnych uszkodzeń DNA komórki. Uważa się, że nowotwory skóry powstałe w wieku dorosłym, mogą być skutkiem poparzeń doznawanych w dzieciństwie. Najgroźniejszą odmianą jest rak złośliwy skóry, zwana czerniakiem. Może powstać na skórze niezmienionej lub w obrębie znamion barwnikowych (np. pieprzyków).

Fotouczulenia - to nic innego jak uczulenie na skutek danego kremu lub leku, które posiadają substancje np. ziołowe i uwrażliwiają skórę na promienie UV światła słonecznego. Powodują one reakcje objawiające się zaczerwienieniem skóry, stanem zapalnym czy przebarwieniami lub wysypką alergiczną, czyli tak zwane substancje fotouczulające. Najczęściej są to: ziele dziurawca, nagietka, skrzypu, niektóre barwniki chemiczne jak leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne, antybiotyki, niektóre leki przeciwdepresyjne, uspokajające oraz przeciwcukrzycowe, leki hormonalne i wiele, wiele innych. Jeżeli chodzi o kosmetyki to będą to; kwas hydroksylowy, olejki zapachowe np. cytrusowe, sandałowe, bergamotowy, cedrowy.

Pogorszenie wzroku - nie zapominajmy o oczach, które są równie ważne jak twarz. Musimy chronić nasze oczy przed promieniami słonecznymi, ponieważ zbyt duże promieniowanie może doprowadzić do zaćmy lub zwyrodnienia plamki żółtej. Dlatego pamiętajmy aby nosić okulary z drobnymi szkłami chroniącymi przed UVA i UVB.

 

Filtry chemiczne i fizyczne

Filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach do opalania dzielimy na dwie grupy: fizyczne i chemiczne. Czytajmy etykiety ! Często to podkreślam w swoich artykułach, ponieważ wiem jak bardzo jest to ważne. Brak podstawowej wiedzy na temat, specyfikacji chemicznej filtrów sprawia, że nie wiemy co kupujemy. Inaczej działają filtry fizyczne, a inaczej chemiczne - mają też inne zasady użytkowania.

Filtry fizyczne mają działanie lustra - odbijają promienie słoneczne. Aby były skuteczne, powinny być nałożone jako ostatnie i nakładane często. Zanim nałożymy preparat z filtrem, możemy nałożyć krem, fluid - cokolwiek to będzie ważne, aby filtr fizyczny był nałożony jako ostatni. Wśród filtrów fizycznych mamy dwie substancje: dwutlenek węgla (Titanium Dioxide), który w dużej mierze chroni przed promieniowaniem UVB oraz tlenek cynku (Zinc Oxide), który skutecznie radzi sobie z promieniowaniem UVA

Filtry fizyczne nie powinny podrażnić i uczulić naszej cery. Są dobrze tolerowane przez skórę, a więc mogą być stosowane u dzieci oraz u osób z problemami skórnymi. Filtry fizyczne są bezpieczne i mogą być używane przez każdego.

Filtry chemiczne. W momencie kiedy filtry fizyczne rozpraszają promieniowanie, filtry chemiczne je pochłaniają i przekształcają w ciepło. Są lżejsze na skórze, ale mogą uczulić. Czytając etykiety, warto zwrócić uwagę, czy wybrany kosmetyk nie zawiera filtrów przenikających, czyli takich, które dostają się do krwiobiegu i mogą odkładać się w organizmie a także przenikać do mleka karmiących kobiet. Kobiety w ciąży i karmiące powinny takich filtrów unikać. Nakładamy je na czystą, osuszoną skórę. Zanim zapewnią nam ochronę, muszą połączyć się ze skórą, następnie trzeba odczekać 15 minut aż będziemy mieć zapewnioną ochronę UV i możemy zrobić makijaż. Osoby, które przez większą część czasu chodzą z makijażem, będą zadowolone z takiego filtru. Takie osoby nie muszą się martwić, że filtr nie zadziała. W połączeniu z filtrami mineralnymi, stanowi to doskonałą ochronę dla naszej skóry. Pochłaniają promieniowanie UV zmieniając je na energię cieplną. Niestety, filtry chemiczne są też bardzo reaktywne i mogą wywoływać uczulenie, dlatego zaleca się ostrożność w przypadku cer wrażliwych i dziecięcych.

 

Stosowanie produktów z filtrami

Część z Was zaprzyjaźnia się z filtrami dopiero latem, kiedy chcemy się opalić i uniknąć poparzenia na skórze. Warto jednak pamiętać, że kremy z filtrami nie służą do opalania. Zostały stworzone do tego, aby jak najdłużej utrzymywać naszą skórę w dobrym stanie. Stosując produkty z filtrami mamy dwa rodzaje zastosowania - do opalania na słońcu (np. na plaży, w ogrodzie) lub do zastosowania codziennego (np. do pracy, na spacer, do sklepu).               

Podczas opalania aby krem z filtrami zaczął działać, trzeba nanieść go na skórę twarzy i ciała 15 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację powtarzamy co 2 godziny i po wyjściu z wody. Dzięki temu, nasza skóra będzie odpowiednio zabezpieczona przed promieniami UV.

Warto stosować produkty z filtrami każdego ranka, po umyciu skóry twarzy i zastosowaniu hydrolu lub toniku, należy sięgnąć po krem, serum lub żel hialuronowy. Następnym krokiem będzie użycie kremu z filtrem i dopiero po paru minutach można wykonać makijaż. Ważne jest aby kremy z filtrami przeciwsłonecznymi nakładać przed makijażem, ale po kremie czy serum. Nie ma żadnych przeciwwskazań do łączenia i nakładania jednego produktu po drugim. Makijaż nie osłabia działania kremów z filtrami. Jeżeli obawiacie się, że taki zabieg nie starczy wam na cały dzień - bez obaw. Codzienne stosowanie kosmetyków z filtrami nie wymaga ponownej aplikacji, jak w przypadku opalania. Wszystko zależy od tego, jak długo spędzamy czas na zewnątrz. Działanie filtrów spada, kiedy jesteśmy przez dłuższy czas na pełnym słońcu. Jeżeli jednak chcecie uzupełnić swoją ochronę w ciągu dnia, wystarczy zastosować puder z filtrem anty-UV.

 

Olej z pestek malin MÓJ ulubiony !

Coraz częściej słyszymy o innych, naturalnych produktach do ochrony naszej skóry przed promieniami słonecznymi. Wielokrotnie w kremach znajdują się substancje alergizujące, więc część ludzi sięga po inne rozwiązania takie jak olej z pestek malin czy olej z nasion marchwi.  

Świeży i dobrze przechowywany olej z pestek malin może według wielu opinii odpowiadać nawet kremom z filtrem SPF 50, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na fakt, że jego forma nie jest tak stabilna jak kremów z filtrami, stąd zalecany jest raczej jako dodatkowa ochrona przed słońcem. Posiada właściwości chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB, nie barwi, nie osypuje się i jest 100% naturalny. Olej nie zawiera konserwantów, środków syntetycznych i zapachowych. Dodatkowym plusem, jest fakt, że niełatwo je spłukać, dlatego chronią też po wyjściu z wody. Olej z pestek malin zawiera też duże ilości kwasów omega-3 i omega-6, oraz karotenoidy (przeciwutleniacze), tokoferol (witamina E) i kwas elagowy, który występuje w roślinach i wspiera układ odpornościowy i unieczynnia związki rakotwórcze. Olej z pestek malin ma działanie przeciwzapalne i nawilżające. Więc, nie tylko chroni naszą skórę przed promieniowaniem ale dodatkowo pielęgnuje naskórek. Olej mogą stosować zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Olej z pestek malin możemy używać bezpośrednio na ciało i twarz oraz jako dodatek do kremów. 

              

Your Natural Side Olej z pestek malin

Na zdjęciu: Olej z pestek malin Your Natural Side 

 

Jaki wybrać najlepszy krem do twarzy z filtrem UV?

Kiedy już poznaliśmy najważniejsze informacje, czas przejść do czytania składu. Dzięki temu, dobierzemy odpowiedni dla nas kosmetyk. Dobry krem przeciwsłoneczny, przede wszystkim nie powinien zawierać parafiny, silikonów, glikolu propylenowego, PEGów i alkoholu (alkohol denat) - etanol wysusza skórę oraz uwrażliwia ją na słońce.

Unikajmy również wszystkich filtrów przenikających, czyli takich, które przenikają do krwiobiegu i w organizmie mogą zachowywać się jak hormony. Dlatego nie kupujcie produktów, które mają w składzie:

 • Etylhexyl Methoxycinnamate (Octylmethoxycinnamate),
 • Benzophenone-3,
 • 4- Methylbenzylidene Camphor,
 • Octyl Dimethyl PABA.

W kosmetykach stosowane są też parabeny, czyli substancje konserwujące. W kremach przeciwsłonecznych najczęściej pojawiają się:

 • Ethylparaben,
 • Propylparaben,
 • Methylparaben,
 • Butylparaben.
 • Diazolidinyl Urea,
 • DMDM Hydantoin,
 • Phenoxyethanol.

Bez obaw. Nie musicie uczyć się wszystkiego na pamięć, wystarczy mała ściąga ;) 

Naturalne kosmetyki z filtrami znajdziesz TUTAJ 

Mała niespodzianka! Podczas składania zamówienia zarejestruj się otrzymasz 10 % na pierwsze zakupy.

 

Podsumowując

Nie ma znaczenia jakiego używacie filtra: mineralnego, fizycznego czy oleju z pestek malin. Niezależnie od tego jaką wartość ma SPF, to zawsze jest ta sama i chroni nas na tym samym poziomie, zachowując odpowiednie zalecenia wymagane przy danym rodzaju filtra. Należy pamiętać, że nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100% ochrony przed promieniowaniem UV. Mimo wszystko, wybierając kremy do twarzy z filtrem UV, zwróćmy uwagę na te, które będą blokować zarówno promieniowanie UVA jak i UVB. Preparat ochronny należy nakładać obficie, tylko wtedy uzyskamy ochronę przeciwsłoneczną deklarowaną na opakowaniu.

Macie sprawdzone kremy z filtrami UV, które nigdy Was nie zawiodły?

Naturalna

 

Komentarze do wpisu (1)

13 czerwca 2019

Super blog, bardzo dużo przydatnych informacji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl