Tutaj jesteś

Co wrzucamy do pojemnika na plastik i metale?

12 lutego 2023 Ekologia co wrzucamy do pojemnika na plastik


Dawno już minęły czasy, gdy wszystkie śmieci umieszczane były w jednym pojemniku lub też worku na odpadki. Dziś w każdym domu i mieszkaniu obowiązkowo muszą być obecne różne pojemniki, do których koniecznie trzeba wyrzucać odpowiednie produkty. Niestety pomimo lat segregacji odpadków nadal wiele osób ma poważny problem z tym, gdzie pewne produkty powinny być wyrzucane. W szczególności dotyczy to plastiku oraz metali.

Dlaczego segregacja jest tak ważna?

Przed rozpoczęciem analizy tego, co należy wyrzucać do poszczególnych pojemników, trzeba się najpierw dowiedzieć, z jakiego powodu segregacja jest tak ważna i powinno się rozdzielać śmieci po poszczególnych pojemnikach. Czy nie lepszym i zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem nie byłoby wyrzucanie wszystkiego do jednego kosza jak dawniej?
Jak się okazuje pomimo tego, że segregowanie odpadków wiąże się z pewną niewygodą, to jednak jest to zbawienne dla środowiska i całej planety. Jak się bowiem okazuje, odpowiednio posegregowane śmieci będzie można powtórnie wykorzystać. Jeśli np. cały plastik trafi do jednego pojemnika, to nie zostanie on wywieziony na wysypisko, aby przez kolejne setki lat się rozkładał, lecz zamiast tego trafi do zakładu przetwórczego, gdzie poddany zostanie recyklingowy, aby można było z niego wykonać kolejne plastikowe produkty. Dzięki temu tworzy się obieg zamknięty, który jest właściwie bezceny dla zachowania planety w dobrej kondycji.

Co powinno się wrzucać do pojemnika na metale i plastik?

Jak więc widać odpowiednie segregowanie śmieci i wyrzucanie ich do odpowiedniego pojemnika jest naprawdę bardzo ważne. Trzeba się teraz jednak zastanowić nad tym, jakie konkretnie produkty powinny być wyrzucane w przypadku dwóch najbardziej problematycznych tworzyw, czyli metalu i plastiku.
Oczywiście podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, jest wyrzucanie do tego pojemnika zgniecionych plastikowych butelek, a także nakrętek do nich. To właśnie one stanowią największe obciążenie dla całego środowiska. Oprócz tego w tym pojemniku powinny się także znaleźć plastikowe opakowania po produktach spożywczych, plastikowe torebki, metalowe puszki, folia aluminiowa, metale kolorowe, złom żelazny czy też opakowania po chemii gospodarczej i kartoniki po napojach i mleku.

Jakie produkty nie powinny lądować w pojemniku na plastik i metale?

Skoro wiadomo już, co wrzucamy do pojemnika na plastik i metal, trzeba się teraz dowiedzieć, jakie produkty bezwzględnie nie mogą tam trafiać. Czego zatem nie można wyrzucać do tego pojemnika?
W to miejsce nie powinny trafiać wszelkiego rodzaju odpady pochodzące z placu budowy, zużyte akumulatory i baterie, strzykawki, opakowania po lekach, farbach i różnego rodzaju aerozolach, a także wszelkiego rodzaju zużyty i niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszystkie te produkty powinny zostać oddane do miejskiego punktu zbierania odpadów, gdzie będą odpowiednio posortowane i przetworzone. Pojemnik na odpadki metalowe i plastikowe nie jest miejscem dla nich.

Redakcja naturalnypunktwidzenia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co wrzucamy do pojemnika na plastik