Tutaj jesteś

Kto powinien iść na psychoterapię?

27 września 2024 Zdrowie psychoterapia


Psychoterapia przestała być tematem tabu. Dziś większość osób otwarcie mówi o tym, że chodzi na spotkania z terapeutą. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób zmaga się z wyzwaniami natury emocjonalnej i psychicznej, jest to uzasadnione. Warto więc zadać sobie pytanie, kto i kiedy powinien szukać pomocy w gabinecie psychoterapeuty? O tym poniżej.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, której usługi polegają na wspieraniu osób zmagających się z problemami natury emocjonalnej i psychologicznej. Często mówi się, że głównym celem terapii jest zmiana w postrzeganiu własnej osoby i swoich zachowań. Również istotne jest tu lepsze radzenie sobie w relacjach z innymi osobami.  

Warto w tym miejscu dodać, że występują różne rodzaje terapii — zarówno różnią się pod względem nurtu, w którym są one prowadzone, jak i sposobu prowadzenia spotkań. Każdy typ terapii jest kierowany do nieco innej grupy osób.

Możemy wyróżnić kilka typów terapii:

  • Terapia indywidualna: tutaj spotkania odbywają się 1:1 — klient i terapeuta. Sesje przeważnie trwają 50 minut. W przypadku spotkań indywidualnych terapia może być prowadzona w jednym z następujących nurtów: psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, Gestalt. 

  • Terapia małżeńska: ten rodzaj sesji to terapia dla związków, które borykają się z różnego rodzaju kryzysami, które utrudniają funkcjonowanie w relacji. Takie spotkania mogą również odbywać się online na specjalnych portalach — terapia dla par na Psychologwnecie.pl jest przykładem tego typu metod radzenia sobie z kryzysami w związkach. 

  • Terapia grupowa: ten rodzaj terapii dobrze sprawdza się, gdy pacjent wykazuje trudności w kontaktach z innymi. Może pomóc w przełamaniu pewnych barier. 

Warto zainteresować się psychoterapią, jeśli…

Teraz skupimy się na sytuacjach, w których pomoc psychoterapeuty może być dobrym posunięciem. Podkreślmy w tym miejscu, że korzystanie z usług terapeutów jest w wielu przypadkach jedynym sposobem, aby uporać się ze swoimi bolączkami emocjonalnymi.

Psychoterapia w przypadku osób cierpiących na zaburzenia lękowe

lęk może towarzyszyć takim chorobom jak depresja, ale może też występować jako niezależny objaw. Również osoby doświadczające ataków paniki i fobii społecznej znajdują się w grupie potencjalnych kandydatów do udziału w terapii.

Z jednej strony w przypadku tych grup wartość może dać terapia poznawczo-behawioralna, a z drugiej zaś sesje w nurcie psychodynamicznym. Wybór odpowiedniego nurtu zależy tutaj od przyczyn, które powodują powstawanie lęku. 

Osoby doświadczające traumy

Trauma może mieć wiele różnych przyczyn. Często zdarzeniami, które prowadzą do traumy są wypadki komunikacyjne, bycie ofiarą przestępstw seksualnych, czy też klęski żywiołowe. Tego typu wydarzenia pozostawiają trwały ślad w psychice osób, które doświadczają  traumy. 

Ta grupa osób wymaga często pilnej interwencji terapeutycznej. Zwłaszcza że nieprzepracowana trauma, może z czasem przerodzić w kolejne zaburzenia i choroby psychiczne — w skrajnych przypadkach skłonić osoby cierpiące do targnięcia na własne życie. 

Osoby walczące z uzależnieniami

Duży procent wszystkich osób korzystających z psychoterapii stanowią osoby zmagające się z uzależnieniami. Sesje z terapeutą są cennym narzędziem w rękach osób walczących z nałogiem, które doświadczają ataków głodu narkotycznego i nie są w stanie samodzielnie przezwyciężyć swojego uzależnienia. 

Psychoterapia — dla kogo jest słusznym wyborem?

Jak widzisz na podstawie tego artykułu, psychoterapia to dobre narzędzie dla każdej osoby, które nie jest w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami o podłożu psychicznym i emocjonalnym. Większość osób, które decydują się na wizyty u specjalisty, pozytywne efekty zauważa już po kilku tygodniach regularnej pracy. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja naturalnypunktwidzenia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Detoks Narkotykowy