Tutaj jesteś

Zdrowe zamienniki dla niezdrowego jedzenia

4 maja 2023 Zdrowie zdrowe zamienniki


Jak każdy zapewne wie, to co jest dobre w smaku, zwykle jest również niezdrowe. Doskonałym tego przykładem może być zwykły cukier, który ma katastrofalne skutki dla zdrowia zębów, wywołuje nadwagę, nadciśnienie czy też nawet cukrzycę. Na szczęście istnieje szereg produktów, które mogą być zdrowymi zamiennikami dla tych niezdrowych. Co zatem trzeba o tym wiedzieć? Jakie są najpopularniejsze zdrowe zamienniki, po które warto sięgnąć, gdy będzie się miało chwilę słabości?

Zamienniki dla cukru

Z racji tego, że to właśnie cukier uważany jest za jedną z najbardziej szkodliwych substancji, warto się najpierw pochylić nad zamiennikami dla niego. Co zatem można używać, jeśli zechce się posłodzić kawę lub herbatę czy też upiec ciasto? Jak się okazuje, istnieje szereg naprawdę ciekawych substancji, które mogą być użyte zamiast cukru.
Przede wszystkim wymienić tu trzeba ksylitol, który produkowany jest z kory brzozy. W smaku jest nawet słodszy niż cukier, a ma około 50% mniej kalorii. Jest on mocno zalecany cukrzykom, ponieważ jego indeks glikemiczny jest około 14 razy niższy niż cukru.
Inną ciekawą propozycją jest stewia, czyli naturalna substancja słodząca. Jest o wiele słodsza niż cukier, nie ma zupełnie kalorii, a także posiada indeks glikemiczny bliski zera. Jest to więc prawie idealny zamiennik dla cukru.

Zdrowe zamienniki dla kawy

Kawa to jeden z tych napojów, który pity jest właściwie pod każdą szerokością geograficzną. Miliony ludzi na całym świecie zaczynają od niej dzień, ponieważ ma ona silne działanie pobudzające. Niestety wiedzieć trzeba, że częste picie kawy może mieć bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Wymienić tu trzeba przykładowo częste problemy żołądkowe. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, co można pić zamiast niej.
Jakie są inne pobudzające napoje, które można pić o poranku? Warto spróbować np. yerba mate, czyli napoju, który ma nawet nieco więcej kofeiny niż kawa. Dobrym wyborem będzie również herbata. Mało kto o tym wie, że również ona posiada dość sporo kofeiny w swoim składzie. Szczególnie w tym wypadku polecana jest jej zielona odmiana.

Czy są zdrowe zamienniki dla soli?

Kolejną niezwykle szkodliwą, a jednocześnie powszechnie używaną substancją jest sól. Trudno sobie bez niej wyobrazić codzienne gotowanie jedzenia, ponieważ jest ona dodawana właściwie do każdej potrawy. Niestety jej spożywanie wiąże się z licznymi chorobami układu krążeniowego. Czy sól można jakoś zastąpić?
Jak się okazuje, równie dobre właściwości smakowe można osiągnąć, stosując różnego rodzaju zioła. Wymienić tu trzeba przede wszystkim lubczyk, majeranek, tymianek, bazylię czy też imbir i kurkumę.

Zdrowy zamiennik dla mąki pszennej

Mąka pszenna to przede wszystkim ogromne zagrożenie dla ludzi, którzy chorują na celiakię, lecz także dla tych, którzy nie mogą spożywać glutenu. Niestety obecnie mąka stosowana jest właściwie w każdym wypieku i trudno jej uniknąć. A może jednak jest to możliwie?
Jak się okazuje, istnieje szereg produktów, którymi można zastąpić klasyczną mąkę pszenną. Wymienić tu trzeba przede wszystkim mąkę kukurydzianą, lecz także ziemniaczaną lub jaglaną.

Redakcja naturalnypunktwidzenia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

holistyczne podejście do zdrowia