Tutaj jesteś

Czy wiesz, jak segregować śmieci w domu?

28 kwietnia 2023 Ekologia jak sortować śmieci


Segregowanie śmieci stało się koniecznością. Ma to na celu zachowanie porządku, dbanie o środowisko naturalne. Warto ułatwić sobie życie i wyposażyć się w rozmaite pojemniki. Na szczęście obecnie można liczyć na wiele ciekawych rozwiązań, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Zacząć należy oczywiście od poznania zasad prawidłowego sortowania śmieci. Trzeba wiedzieć, co można wrzucać do poszczególnych pojemników.

Dlaczego segregowanie śmieci jest ważne

Człowiek generuje dużo odpadów. Wszystkiego trzeba się oczywiście pozbyć w odpowiedni sposób, czyli zgodnie z prawem. Na szczęście obecnie nie trzeba zajmować się tym we własnym zakresie. Wystarczy wystawiać śmieci i uiszczać należną opłatę, a firma zewnętrzna zabierze odpady. Zajmie się ich właściwym zutylizowaniem. Trzeba pamiętać o tym, że składowiska śmieci mogą przyczyniać się do degradacji gleby i roślin. Istotne staje się wobec tego segregowania śmieci, aby temu przeciwdziałać. Zwiększa to świadomość ekologiczną, wyrabia właściwe nawyki dotyczące porządku. Segregowanie odpadów przekłada się na mniejsze zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Wydłuża się również żywotność samego składowiska śmieci i zmniejszają koszty jego eksploatacji. Segregowanie śmieci przekłada się także na tańszy system efektywnej zbiórki odpadów, pozwala również recykling

Jak sortować śmieci?

Do segregowania śmieci służy pięć pojemników. Każdy ma inny kolor, konkretne oznaczenie. Wystarczy wiedzieć, co trzeba do nich wkładać. Do niebieskich pojemników wrzuca się makulaturę, czyli papier, tekturę. Z kolei do żółtych należy wkładać tworzywa sztuczne i elementy metalowe. Są także zielone pojemniki przeznaczone do szkła oraz brązowe na odpady biodegradowalne. Wyróżnia się jeszcze czarne pojemniki, czyli na odpady zmieszane. Oczywiście kilka pojemników w kuchni zajmuje sporo miejsca i nie wygląda to zbyt estetycznie. Warto wobec tego pomyśleć o ich sprytnym ukryciu. Świetnym pomysłem będzie chowanie pojemników w szafkach. Będą pod ręką i jednocześnie przestaną szpecić. Z tworzywami sztucznymi, metalami i makulaturą nie ma problemu, bo generują żadnych nieprzyjemnych zapachów.

Jak segregować śmieci w domu?

W przypadku odpadów bio pojawia się problem. Z czasem zaczynają one wydzielać różne zapachy, rozkładać się. Istotne będzie wobec tego wrzucenie ich do pojemników szczelnie zamykanych, aby ograniczyć nieprzyjemne zapachy. Na rynku nie brakuje pojemników, które mają wkład węglowy. Służy on do pochłaniania brzydkiej woni. Dużym ułatwieniem w przypadku segregowania śmieci w domu jest zawieszenie kosza na drzwiczkach. Dostępne są nawet specjalne zestawy pięciu pojemników przeznaczonych do umieszczenia w meblu pod zlewem. Nie ma problemu z pomyleniem się, bo producenci oznaczają pojemniki odpowiednimi kolorami i napisami. Ciekawym pomysłem będzie również zakup specjalnego rozdrabniacza do odpadów, który montuje się w zlewie. Można liczyć na to, że wyrzucone resztki pokarmowe będą mieć mniejszą objętość, zostaną pozbawione wody. Przykłada się to na sporą oszczędność miejsca w pojemniku. Zniknie też problem z nieprzyjemnymi zapachami.

Redakcja naturalnypunktwidzenia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

co wrzucamy do pojemnika na plastik