Tutaj jesteś

Czym zastąpić chleb pszenny w codziennej diecie?

13 lutego 2023 Zdrowie czym zastąpić chleb


Trudno o bardziej popularny i częściej spożywany produkt spożywczy niż chleb pszenny. Pomimo tego że jedzony jest on przez miliony ludzi w różnych postaciach, trudno jest go uznać za coś zdrowego. Obecnie piecze się go z wysokoprzetworzonej mąki, która nie zawiera zbyt dużo składników odżywczych, a jedynie same puste kalorie w postaci węglowodanów. Co więcej, chleb może być szkodliwy dla osób nietolerujących glutenu. Czym zastąpić chleb pszenny i dlaczego powinno się to zrobić?

Z jakiego powodu lepiej znaleźć zamiennik dla chleba?

Zanim rozpocznie się analizowanie konkretnych zamienników dla chleba pszennego i ocenianie ich pod kątem smaku czy też wartości odżywczych, trzeba się najpierw dowiedzieć, z jakiego powodu zwykły, jadany od lat chleb pszenny nie jest dobrym wyborem. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, dostarcza on do ciała głównie węglowodany, czyli energię. Co jest w tym dokładnie złego? W końcu ciało potrzebuje dużo energii, więc w czym tkwi kłopot?
Wiedzieć trzeba, że każdy człowiek potrzebuje co prawda energii, lecz takiej, która będzie wartościowa. Dostarczanie pustych węglowodanów spowoduje powstanie ogromnego ryzyka nadwagi. W spożywanym jedzeniu dodatkowo muszą się znaleźć witaminy i minerały, których w chlebie pszennym próżno szukać.

Najlepsze zamienniki na rano

Kiedy najczęściej spożywany jest chleb? Jak można się bez trudu domyślić, największe jego ilości jemy po prostu na śniadanie. Nie tylko w postaci kanapek, lecz także jako dodatek i uzupełnienie do innego posiłku. Warto więc dowiedzieć się na początku, czym można zastąpić chleb pszenny podczas śniadania. Jakie produkty będą tu dobrym wyborem?
Jak się okazuje, znalezienie alternatywy dla chleba na śniadanie jest zdecydowanie najłatwiejszym zadaniem, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Koniecznie trzeba tu wymienić np. różnego rodzaju płatki śniadaniowe. Oczywiście klasyczne są płatki owsiane, lecz oprócz nich polecane są także gryczane, jaglane czy też ryżowe.

Zamienniki na wieczór

Nieco trudniejszym zadaniem jest znalezienie zamiennika dla chleba, który spożywany jest wieczorem. Wiele osób, zamiast obiadu lubi po pracy zjeść np. kanapki. Czy można taki posiłek jakoś zamienić?
Jak się okazuje, choć jest to trudniejsze, to jednak nie oznacza to wcale tego, że jest niewykonalne. Wspomnieć tu zatem trzeba np. o różnego rodzaju zupach. Świetną propozycją będzie bogata w witaminy zupa jarzynowa, doskonałym wyborem okaże się także twarożek z jajek, najlepiej podany z dodatkowym szczypiorkiem. Oczywiście nie można zapomnieć także o nieco treściwszych propozycjach, czyli np. o rybach lub chudym mięsie.

Z czego można wykonać chleb?

Choć lista zamienników dla chleba jest naprawdę długa, to jednak wiedzieć trzeba, że część osób po prostu przyzwyczaiła się do trzymania w dłoni kromki z dodatkami na niej. Czy istnieje zatem jakiś zamiennik w postaci chleba, dla tego, który robiony jest z mąki pszennej? Doskonałym wyborem będzie to np. chleb pieczony z komosy ryżowej z dodatkiem pomidora, chleb z fasoli i kaszy, a także bardzo popularny chleb gryczany.

Redakcja naturalnypunktwidzenia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

holistyczne podejście do zdrowia