Tutaj jesteś

Gdzie się wybrać w góry z psem?

11 lutego 2023 Podróże tatry z psem


Kiedy decydujemy się na wzięcie psa, staje się on automatycznie członkiem rodziny. Co jednak w przypadku, kiedy chcemy wybrać się w góry? Plan ten wydaje się świetny, my spędzimy czas aktywnie, a pies będzie mógł się wyszaleć w nowym miejscu. Jednak czy faktycznie tak jest i czy wyjazd w góry z psem naprawdę jest dobrym pomysłem?

Gdzie w góry z psem? – dostępne szlaki

Niestety Tatry nie są przyjaznym miejscem dla psów. Obecnie dostępne są jedynie dwa szlaki, gdzie możesz wybrać się z czworonogiem. Jest to Dolina Chochołowska oraz Droga nad Reglami. Obie trasy powinny zająć kilka godzin, aczkolwiek musisz wziąć pod uwagę, że pies może zainteresować się każdym, nawet najmniejszym krzaczkiem, dlatego cała wyprawa może zająć zdecydowanie więcej czasu.

Jak przygotować pupila?/h2>

Przed samym wyjazdem należy psa odpowiednio przygotować.
Przede wszystkim zadbaj o zdrowie psa i zapewnij mu wszystkie wymagane szczepienia. Zaleca się również, aby psa odrobaczyć i zaszczepić przeciwko tasiemcowi. Ponadto upewnij się, że Twój pies ma aktualne szczepienie przeciwko kleszczom.

Zabieraj swojego psa na krótkie spacery, aby przyzwyczaić go do noszenia szelek i smyczy. Co więcej, sprawdź, czy Twój pies jest wystarczająco wytrzymały do wycieczki w góry. Zwierzak powinien być zdrowy, aby móc wytrzymać trudy takiej wyprawy.

Ostatnim równie ważnym punktem jest zabranie psa do weterynarza, aby upewnić się, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do wycieczki.

O czym należy pamiętać, zabierając psa w góry?

Mając pupila i wybierając się w podróż, trzeba się należycie przygotować. Niestety wybierając się w Tatry z psem, nie wystarczy tylko zapakować zwierzaka. Decydując się na wycieczkę z nim, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

Odpowiednio się zaopatrz
Wybierając się w góry, zabierz ze sobą duże ilości jedzenia oraz wody. Ponadto będziesz potrzebować smyczy, szelek oraz kagańca, a jeśli trasa, którą zamierzasz przejść, jest wymagająca, nie zapomnij o specjalnym obuwiu dla psa.

Sprzątaj po psie
Dotyczy to nie tylko wyjścia z psem na spacer w okolicy, w której mieszkasz, lecz także w każdej podróży. Nie zapomnij więc zabrać woreczków i wyrzucaj jej tylko w przeznaczonym do tego miejscu.

Nie puszczaj psa wolno
Wiadomo, że dobrze wytresowany pies powinien wrócić na każde zawołanie właściciela. Nie ma jednak pewności, że zwierzak, który będzie kierowany instynktem, przestanie podążać za uciekającą sarną. Dlatego przestrzegaj przepisów nakazujących trzymania czworonoga cały czas na smyczy.

Uważnie obserwuj pupila
Każdy pies ma własne tempo niezależnie od jego wielkości. Pozwól mu na swobodne poruszanie się, a jeśli zauważysz zmianę w jego zachowaniu, np. przystawanie na trasie lub utykanie, niech zwróci to Twoją uwagę.

Tatry z psem – co spakować?

Wybierając się w góry z psem, trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Pies to nasz przyjaciel i towarzysz w podróżach, dlatego też należy zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort. Przedstawiamy kilka porad, aby wspólne wycieczki w góry były niezapomnianą przygodą, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila.

Podstawową rzeczą, którą zawsze należy przy sobie mieć to oczywiście miska z wodą. Na rynku są już dostępne podróżnicze butelki z miską, w które warto się zaopatrzyć przed wyjazdem. Nie powinno się zapomnieć również o smakołykach lub karmie, woreczkach na odchody oraz wygodnej smyczy i szelkach.

Mniej oczywistą rzeczą, którą należy spakować, to apteczka. Z jej pomocą będziemy mogli zaopatrzyć ewentualne rany.

Redakcja naturalnypunktwidzenia.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

glamping co to jest